Propojení automobilu a mobilního telefonu nebylo vždy příjemné. Něco se muselo spárovat, něco potvrdit, kontakty se neřesouvaly, a obecně do dnes panuje u obyčejných řidičů obava, že propojení prostě nemusí fungovat. Ano, takto vypadaly reakce dříve. Nyní se ale Google opřel do řešení, které přináší zcela nový rozměr v definici propojení mezi automobilem a mobilním telefonem. Konektivita funguje naprosto rychle, navíc je možné jednotku autorádia naučit nové funkce. Ale nic není zadarmo. V hlavní roli data.
Zcela otevřeně bych rád upozornil, že funkce Android Auto není v květnu 2016 v Česku oficiálně podporovaná. Google zatím zcela neoptimalizoval české hlasové ovládání. Pokud se však spokojíme například s Angličtinou, zde je krátké seznámení, co Android Auto umí a čím překvapí.
Android auto je řešení, které nabízí výrobce automobilu. Při nákupu nového auta tedy prostudujte podrobně ceník. Obvykle výrobce aut definuje podporuje Android Auto vedle podobné funkce Mirrorlink. Pokud auto bez podpory Android Auto zakoupíte, budete se meset bez této funkce obejít napořád. Tedy do doby výměny za auto nové.
Pokud vaše jednotka Android Auto podporuje, nyní potřebujete už jen smartphone s OS Android Lollipop, nebo novějším OS. Stačí nainstalovat aplikaci Android Auto. (Tato aplikace není oficiálně dostupná, nicméně získat ji můžete mnoha alternativními způsoby). Po instalaci přibude v menu ikona, které vlastně nic zásadního nedělá. Jedná se o jakýsi můstek mezi daty telefonu a obrazovkou autorádia. Připojení probíhá kabelem. Telefon se takto nabíjí a jednotka autorádia má tímto způsobem zajištěné stabilní připojení k internetu. Datové připojení pro fungování nutností. Pro telefonování data nutná nejsou. Pokud se však nebavíme o VoLTE. Po připojení displej telefonu zčerná a zobrazí se logo Android Auto. V tuto chvíli telefon nereaguje a veškerá interakce se zobrazuje na displeji autorádia.
1
Máte v telefonu 60 aplikací a 15 her? Nové UI na displeji autorádia je všechny skryje a zobrazí jen povolené aktivity. Během řízení můžete ovládat pouze 4 funkce: navigaci, volání, domovskou obrazovku se všemi relevantními notifikace najednou, hudbu
Navigace je víceméně identická, jak ji známe z displeje telefonu. Zadávání cílů je možné skrze QWERTY klávesnici, hlasem nebo z mapy. Zadávání hlasem je o to hezčí, že není nutné přímo uvádět adresu „Otakara Vávry 16, Nový Bydžov“, ale stačí říct (stále jen v angličtině) výraz, který požadované místo vyhledá:
- kde je nejbližší benzínka Shell?
- najdi nejbližší poštu
- naviguj domů
Volání nabízí rychlé zobrazení oblíbených kontaktů, samozřejmě těch v telefonu. Takže pokud auto sdílí manželský pár, oblíbené kontakty se zobrazí na základě připojeného konkrétního telefonu. Muži se zobrazí seznam s firemními kolegy a milenka, žena pak má po ruce všechny své sestry, maminku a kadeřnici. 🙂
Poslední záložka hudebního přehrávače je modifikovatelná. Podle svého hudebního přehrávače je možné měnit UI i celé prostředí. Osobně používám Google Music, tak budeme předpokládat, že funkce hlasových povelů budou nejširší. Google Music umožňuje přehrávat lokální hudební knihovnu v telefonu (datové připojení netřeba), ale také playlisty a stream ze serveru Google. Ovládání hlasem tedy vypadá jako:
- Přehraj mi Nirvanu, načež se přehraje váš obsah v telefonu
- Přehraj mi jiný song od Nirvany, načež se přehraje úplně jiný obsah diskografie, kterou nabízí k poslechu Google Music (data vyžadována)
- Najdi písničku od Michaela Jacksona Thirller, načež se přehraje daný obsah bez ohledu na to, zda je ulož v telefonu (data vyžadována)
Objevují se i jiné další pokyny, které mají v průběhu řízení smysl. tak tedy na příklad:
- kolik je hodin?
- jaké bude zítra počasí?
- pošli hangouts zprávu Petrovi Novákovi „Přijedu včas!“, načež se odešle text danému příjemci.
Počet optimalizovaných messengerů je v současnosti velice malý. WhatsApp, Viber i Hangouts fungují, Facebook Messsenger zatím optimalizovaný pro auto není.
Které automobily podporují Android Auto?
Vlastně všechny nové. Mezi nimi i nejnovější modely VW nebo v Česku populární Škoda. Včetně Fabie 2016, Rapidu 2016 nebo Octavie 2016. Info zde: https://www.android.com/auto/
U testovaného Superbu funguje vše na jedničku. Vyzkoušeli jsme několik desítek kilometrů a několik faktických poznatků musím světu povědět. Tedy:
- Bez datové připojení Android Auto je prakticky vypnutou funkcí. Bez dat nefunguje navigace, ba ani hlasové ovládání.
- Jednotka autorádia nemá GPS. To ovšem nevadí, GPS má mobilní telefon
- Není možné psat zprávy. Pouze reagovat, pokud někdo napíše vám
- Je možné použít téměř libovolný smartphone. LG s druhým displejem Second Screen však nabízí o krůček více funkcí, protože může používat za jízdy až 3 displeje.
- Telefon se při jízdě nabíjí.
- Stále je vidět intenzita signálu na obrazovce, takže vidím, zda probíhá datové připojení 4G LTE nebo pomalé GPRS.
- Prostředí Android Auto má noční režim, který změní barevné schéma kdykoliv se spustí svícení předními i zadními světly – např. v noci, v garáži, v tunelu apod.
- Android Auto neumí komunikovat s výbavou auta, např. s vyhříváním sedadel, světelným senzorem, stěrači, parkovací kamerou nebo klimatizací. Od toho je zde řídící jednotka automobilu.
To vypadá, že se nejedná o klasická autorádia jako tato: https://www.2din.cz/autoradia-s-android-auto/ ale nějaká speciálnější 😀 To se mi líbí 🙂